Cestování
cestovatelské tipy
Romanovo cestovatelské šestero
1) Příliv a odliv na Mont-Saint-Michel
Hora sv. Michaela v Normandii je proslulá největším rozdílem mezi přílivem a odlivem v celé Evropě. Za pouhých 6 hodin se hladina moře dokáže změnit až o neuvěřitelných 15 metrů. Pláž, kde ráno kráčíte bosky, se odpoledne propadá hluboko pod vodu. Poprvé jsem tuto podívanou zažil jako mládežník v roce 1989 a dodnes jde o jeden z mých TOP životních zážitků.
2) Degustace pravého šampaňského a vína Sancerre
Francouzská vína, ať už tichá, nebo šumivá, jsou mojí srdcovkou. Pravé šampaňské se rodí výhradně v kraji Champagne na severovýchodě Francie. Skleničkou místních bublinek nepohrdnu nikdy, ale největší radost mi dělají ty od menších, rodinných vinařů. A Sancerre? Toť král bílých sauvignonů z údolí řeky Loiry, tzv. „víno králů“ a „král vín“. Chutná velmi svěže, po angreštu a kopřivách. Obzvláště vhodný na letní sezónu!
3) Představení v pařížském Moulin Rouge
Sexy, strhující taneční vystoupení a zároveň kulturní zážitek, kdy nahota je součástí kostýmu. Provokativní a přitom decentní, nic vulgárního nečekejte. Proslulý pařížský kabaret, kde se zrodil kankán, je stejně starý jako Eiffelova věž. Stojí tu už od roku 1889 a jeho historie čítá i dvě české stopy: v dlouhodobém angažmá zde působili profesionální žonglér Mario Berousek a tanečnice Tereza Bonnet Šenková.
4) Relax na termálním jezeře v Hévízu
Každý si jednou za čas potřebuje dobít baterky. Od starostí všedních dní si vždy rád odpočinu v maďarském Hévízu. Název obce do překladu znamená horký pramen — a opravdu, zdejší jezero je napájeno podzemním vývěrem o teplotě 40 °C. Voda s vysokým obsahem síry, radia a minerálů působí blahodárně na celou řadu indikací, přičemž stejně léčivé účinky má i jezerní bahno. Díky vysokému průtoku pramene se voda v jezeře každých 72 hodin kompletně obmění. Místní raritu představují lekníny, které se na hladině majestátně vznáší v naprosté symbióze s plavci.
5) Pobřeží Costa Brava a katalánská gastronomie
Costa Brava aneb vše, co Vaše srdce žádá! Rozeklaná skaliska, křišťálově čistá voda, dramatické scenérie, romantické zátoky, slunce nad hlavou. Ne nadarmo se pobřeží ve španělštině nazývá „Divoké“, však bylo formováno ostrými větry z Pyrenejí. Osobně mám slabost také pro místní lidové speciality. Doslova ujíždím na katalánském opečeném chlebu pan tostado, bílé tlačence bull blanc a salámu fuet. Naprostý ráj na zemi.
6) Stezka Caminito del Rey v Málaze
Cesta do nitra Andalusie po visutých chodníčcích v délce 8 km, která se vine podél kolmých skalních stěn 400 m nad mořem a 105 m nad zemí. Vede úzkými roklemi i soutěskami, skrz borovicové háje, přes houpací mosty, nad potůčky i vodopády, podél říčky Guadalhorce. Výhledy jsou tak úchvatné, že se Vám bude tajit dech. Doslova nadpozemská túra, ale pozor, jen pro milovníky adrenalinu a fanoušky závratí!